Jízda autem je mnohem pohlednější než MHD, nicméně také většinou i dražší. Dvojnásob to pak platí, pokud používáme dálnice. Jejich používání je u nás totiž zpoplatněno.
Neplatí jen u nás
Aby byly naše dálnice jakž takž v kondici, jsou potřeba peníze. A jelikož těch nemá stát nazbyt, musí za užívání dálnic platit řidiči. Ti si toto privilegium předplácí pomocí dálniční známky.
Ovšem pozor, takto to mají zařízené i jiné státy. Kdo tedy plánuje cestu po Evropě, měl by si dopředu zjistit cenu tamních dálničních známek a případně se obeznámit i se způsobem nákupu.
Elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo
V současné době jsou v České republice k mání pouze elektronické dálniční známky, jež jsou mnohem ekologičtější a dají se pořídit i po internetu. Řidiči mají na výběr z více verzí známek. K mání jsou jak jednodenní, tak i celoroční variace. Každá z nich samozřejmě stojí jiné peníze.
Nejdráž známky vyjdou motoristy s auty na klasický pohon, tedy benzin a naftu. Zhruba o polovinu méně pak zaplatí majitelé aut na zemní plyn a biometan. Ještě nižší cenu mají lidé s Plug-in hybridy a vozidla na elektřinu či vodík mohou na českou autostrádu zdarma.
Výhodou českého systému je, že dálniční známka nemusí po zakoupení platit okamžitě. Řidiči si mohou sami vybrat, odkdy si známku aktivují. Platnost lze odložit až o 30 dní ode dne zakoupení.
Známky platí vždy pro dané vozidlo, a tak není možné je přesouvat mezi auty. Toto pravidlo je platné i v případě prodeje či zničení vozu.
Pokud motorista známku platí kartou, případně na obchodním místě, může takřka okamžitě vyrazit na silnici. Potvrzení o úhradě dorazí do mailu takřka ihned. V případě platby převodem se může potvrzení pár dní zdržet. Známka platí až po přijetí potvrzení.
Ověřování
Platnost dálniční známky se dá ověřit na webu czdalnice.cz. Ověření platnosti dálniční známky je velmi rychlá záležitost. Stačí jen na výše zmíněných stránkách zadat SPZ vozu a místo registrace.