Ochraňte svůj dům před vlhkostí a zajistěte tak rodině zdravé bydlení

Většina staveb se musí vypořádat s určitou mírou vlhkosti. Nové domy vesměs mají provedenou potřebnou hydroizolaci, ale u starší výstavby tomu tak nebývalo. Proto jsou zdi starých budov obvykle dost mokré. Je tedy na místě provést u nich sanaci vlhkého zdiva.

Zdroj fotografií: Petr Zahrádka

Proč mají domy vlhké zdivo?

Důvodem vlhkosti zdiva může být vzlínání. Vlhkost z podzákladí a vlhkého terénu okolo domu, vzlíná až do obytných prostor v přízemí domu kde vznikají plísně a tzv. opuknutí (vysolení) a následnému opadávání omítek. Projevuje se to většinou u starých domů, kde se při výstavbě nepoužila izolace nebo byla použita stará izolace která se ve zdivu časem rozpadla.

Nejčastější chybou při rekonstrukci starých domů je, že se zateplují bez provedení diagnostiky, zda je zdivo suché. Předpisy pro zateplování objektu hovoří jasně: „Před zateplením se musí zjistit, zda je zdivo zcela suché. Pokud zdivo vykazuje známky i malé vlhkosti, je třeba provést sanaci vlhkosti zdiva, nejlépe chemickou injektáží.“

Dále mohou být zdi vlhké kvůli kondenzaci vlhkosti na stěnách v důsledku rozdílných teplot. Stejně tak, jako se vám na podzim začnou rosit okna, dochází k obdobnému jevu na zdech. Může to být způsobeno rovněž špatnou izolací, ale také nedostatečným větráním interiéru. K další vlhkosti může docházet kvůli různým průsakům vody, a to například: z poškozených střech a okapů či vodovodních trubek. Problém mívají domy také s povrchovou vodou. Pokud není provedena kvalitní drenáž k jejímu odvodu, hromadí se tato vlhkost kolem základů budovy a opět vzlíná po zdivu. V neposlední řadě mohou vlhkost zdiva způsobovat i běžné srážky, především, když někde do domu zatéká, anebo chybí venkovní omítka.

Co vlhkost zdiva dokáže způsobit?

Vlhké zdivo je spojeno s řadou následných problémů a negativních jevů. Může to být ztráta tepelné izolace, zhoršení pevnosti a stability obvodových zdí, které může vést až k poškození struktury a konstrukce domu. Dalším závažným problémem ve vlhkém domě je růst plísní. Ty jsou pro obyvatele pohromou, neboť se jich lze velmi těžko zbavit. Plísně, kromě poškozování stěn, nábytku, a vůbec všeho v interiéru, jsou velmi škodlivé pro lidské zdraví. Zejména však pro jedince s oslabenou imunitou, malé děti, alergiky a astmatiky. Dlouhodobý pobyt v prostředí, kde lidé dýchají spory plísní, může vést až k chronickým onemocněním.

Aby se problémy s vlhkostí mohly napravit, je zapotřebí nejprve identifikovat zdroj, a pak pracovat na jeho odstranění. Následně se provede vhodná hydroizolace případně sanace vlhkého zdiva.

Možnosti hydroizolace a sanace zdiva

  • Chemická injektáž zdiva– zcela nahradila dřívější pracné a rizikové podřezávání obvodových zdí. Je vysoce účinná a bezpečná.  Zasahuje přímo do struktury zdiva a zabrání vzlínání vlhkosti, čím poskytuje trvalou ochranu. Do zdiva se injektují speciální chemické směsi, které vytvářejí nepropustnou bariéru před vlhkostí. Chemická injektáž domu je vhodná pro různé stavební materiály, ať se jedná o cihlu, kámen, nebo materiály smíšené. Výhodou je, že nejsou nutné žádné náročné stavební práce. Chemické látky se vtlačují do předem navrtaných a vyčištěných otvorů. Celý proces tedy zahrnuje hydroizolační, vysoušecí a stavební opatření. Je možné provést i tlakovou nebo nízkotlakou injektáž.
  • Sanace zdiva – používají se různé speciální hydrofobní nátěry, nástřiky či sanační omítky, které dokáží ochránit vnější vrstvu zdiva, a tak napomáhají s ochranou proti vlhkosti. Při aplikaci sanační omítky se v její struktuře vytvářejí vzduchové póry, a ty zajišťují odvod vlhkosti.
  • Drenáže – tentozpůsob sanace zdiva trvale zajistí odvodnění půdy kolem domu, k němuž dochází v důsledku hromadění povrchových vod. Nejčastěji se používá tvrzené PVC potrubí s prohlubněmi a otvory pro vstup vody. Uplatňuje se zpravidla tehdy, když ani hydroizolace není dostačující.

V případě potřeby hydroizolačních a sanačních prací je nutné konzultovat problém s odborníky. To znamená obrátit se na specializovanou společnost. Například firma Petr Zahrádka, která působí v Libereckém kraji a na Českolipsku, provede diagnostiku vlhkého zdiva a předloží vám kompletní návrh řešení sanace vlhkosti vašeho domu. Bude-li to nutné, provede chemickou injektáž zdiva i hydrofobní nátěry či nástřiky. Krédem společnosti je kvalita odvedené práce, certifikované materiály, rozumné ceny, spokojený zákazník. Firma sice sídlí nedaleko České Lípy, ale pokud se vlhký objekt nachází ve větší vzdálenosti, než 100 km, je schopna po domluvě provést práci i tam.

Komentáře

Komentáře